Karen's Naturals Just Fruit Munchies, 2 Ounce Pouch (Packaging May Vary) All Natural Freeze-Dried Fruits & Vegetables, No Additives or Preservatives, Non-GMO
C**H
JUST hand them over! Karen in the Kitchen? Dinner is almost ready: JUST add water!
Late home? Unexpected guests? FROZEN assets? Just vegetables of all sorts and even fruit: tomatoes, corn, peas! Strawberries and bananas! I was very wary of trying JUST whatever products. I Purchased the mixed vegetables they came in a beautiful green bag resealable easy to open and I just put my glass Chinese soup scoop in it. Whenever I had something that would benefit from additional colorful vegetables I JUST put a scoop or two into the pot and wow! The dried vegetables and fruit are JUST delicious! My mouthwatering dishes just became more so! I was very interested in trying the other products and I am so very peased! I mean pleased. I add dried corn to chili and corn bread and chowders. Mixed veg to soups, rice and pot roast. Go ahead and try it. If Karen's in your kitchen you can bet the family is dining IN!
M**A
Tasty but needs a bigger warning about Silica package inside
This are really tasty! I wish package would have more amount, but I bought it to see if my extreme picky toddler would even try them.The only reason I removing a star is because it contained a silica package inside and I didn’t see anywhere a warning about it! After checking it again I found it in tiny print covered by a sticker label. Make sure to check for it before you give it to your small children
N**S
Good product. My toddler loves them
Good product. My toddler loves them. However, they are very expensive and the way this listing is written is very misleading. It is listed as a 2 oz package, but then you select "size 3", you kind of assume that perhaps you are getting THREE 2-ounce packages. Otherwise, I have no idea what the "size 3" means. Also, the current price is isted as "$11.62 ($3.87 / Ounce)" This is inaccurate. If you are only recieving the one 2-ounce package, and $11.62 is the total, then you are actually paying $5.81 per ounce. I am just really not understanding the way this seller has this product listed. I will probably attempt to buy from someone else next time.
U**E
Not crisp like in the sampler.
I've tried this fruit salad blend before in the sampler packs and loved the mix of puffy crisp fruit, so I ordered a larger pack. The fruit in the larger size was chewy- not crisp. Some of the fruit had a puffy texture similar to the sampler I tried, but all of the fruit was a bit on the chewy side, no snap to it, and not crisp at all.The fruit was still tasty enough, and was widely varied (like the sampler) as one would expect from fruit salad, but I am still disappointed in the extreme difference in quality between the two sizes. For the price tag (around $10), definitely not worth a repeat purchase.
I**N
the banana's seemed to be diagonally cut to make a large slide and the peaches were almost like they were quartered off the ston
The different fruit is cut and sliced into the oddest sizes. The apples and pears were cubed to the size of Tic-Tac's or smaller. The grapes were cut in half, the banana's seemed to be diagonally cut to make a large slide and the peaches were almost like they were quartered off the stone.This made eating these dry or using them reconstituted very un-enjoyable.
L**Y
Yummy Fruit Snacks
My kids love these! I always buy these when we are on the go or taking a trip. My kids will reach for these over other junk foods available. My only wish is that these were organic. The bags that I have received from Amazon have always been super fresh too.
D**Y
Found it!
A local store stopped carrying this product and we needed non liquid type snacks for our plane trip. So glad Amazon had my back, we will buy this over and over again! Both my girls really enjoyed it. Fresh flavor without the juicy mess!
K**W
A little pricey, but delicious!
Brought these as a snack for a hiking/camping trip. Super lightweight and super tasty! I just wanted to keep eating these, which is fine because it is one serving. I shared these with my partner and would definitely buy again!
N**T
Five Stars
Excellent product... Great for snacking
Trustpilot
2 months ago
2 weeks ago